رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی : جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های پیچیده است که اثرات آن بر بدن بیمار بسیار سنگین خواهد بود ، طی جراحی بینی تغییرات شدیدی در بافت غضروفی یا حتی استخوانی بینی رخ می دهد . ( جراح بینی تهران )

که بدن برای ترمیم آنها نیازمند انرژی کافی ، مواد معدنی ، ویتامین ها و سوخت کافی است به همین دلیل ، رژیم غذایی بعد از جراحی بینی اهمیت می یابد .

جراحی بینی طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده و نتایج آن متفاوت و گوناگون است .

رعایت رژیم غذایی صحیح و مناسب و سرشار از مواد حیاتی ازجمله مراقبت های پس از جراحی بینی به حساب می آید تا دوره بهبودی با سرعت بیشتری سپری شده و بیمار زودتر به زندگی روز مره و عادی خود بازگردد .

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی
مصرف مواد غذایی

عموما طی روزهای اول پس از جراحی بینی بیمار کم اشتها شده و میلی به غذا ندارد این امر به دلیل اثرات داروی بی هوشی و ضعف بدنی است به همین دلیل مواد غذایی علاوه بر مغذی و مفید بودن باید به شکل مایع باشند تا نیازی به جویدن نباشد .
مصرف پوره میوه ها و آبمیوه تازه و طبیعی تا حد زیادی قوای از دست رفته را به بدن بارگردانده و حال عمومی را بهبود می بخشد .
ویتامین ها و فیبر موجود در ساختار میوه ها و سبزیجات تازه سرعت ترمیم جراحات را افزایش داده و از بیشتر شدن التهابات و ورم ها و کبودی ها می کاهد .
برای از بین بردن آثار تغییر رنگ پوست و خون مردگی در زیر بافت های پوست صورت مصرف آبمیوه های تازه و دست ساز بسیار اثربخش و موثر است .
در روزهای ابتدایی پس از عمل بینی ، از غذاهای نرم و مقوی استفاده کنید تا نیازی به جویدن نباشد .
تا 15 روز الی 1 ماه پس از جراحی از مصرف غذاهایی که نیاز به گاز زدن شدید دارند خودداری کنید غذاهایی همچون ساندویچ بزرگ و سیب سفت از این دسته اند .
مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا در کاهش تورم بینی نقش موثری دارد.

نکات مهم

– علاوه بر رژیم غذایی صحیح و اصولی ، مصرف داروهای احتمالی که پزشکتان تجویز نموده است هم لازم و ضروری است .
– مصرف مایعات کمک کننده در تسریع امر بهبودی خواهد بود .
– برای خوردن مایعات در روزهای اول از نی استفاده کنید .
– پس از اتمام جراحی و سپری شدن 6 ساعت از به هوش آمدن ، می توان مصرف داروهای تجویزی را شروع نمود .
– داروها را به صورت دقیق و به مقداری که جراح بینی تجویز کرده است تهیه کنید و در زمان های مشخص و منظم استفاده نمایید .

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

چه مدت بعد از جراحی بینی می توان غذا خوردن را شروع کرد ؟

تا زمانی که در اتاق ریکاوری هستید، نوشیدن هرگونه غذا و مایعات ممنوع است.

پس از انتقال به بخش نیز می توانید از نوشیدنی هایی طبیعی یا آب استفاده کنید ولی بهتر است به تدریج شروع به غذا خوردن کنید و حداقل 5 الی 6 ساعت هیچ گونه غذایی نخورید.

به دلیل تاثیر داروهای بیهوشی، امکان دارد با خوردن غذا دچار احساس حالت تهوع یا استفراغ شوید به همین دلیل توصیه می شود تا چند ساعت فقط از آب و نوشیدنی استفاده کنید.

به طور معمول دو هفته اول باید از غذاهای پوره و نرم استفاده کنید زیرا ساختار بینی هم چنان نرم است و می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

بیماران پس از جراحی بینی به طور مرتب با جراح بینی ارتباط دارند و ساختار بینی شان مورد بررسی قرار می گیرد به همین دلیل اگر سوالاتی در ارتباط با زمان غذا خوردن دارید، می توانید در جلسات معاینه به طور دقیق سوالات خود را جویا شوید.