آزار سالمندان با سوءاستفاده‌های مالی

سازمان جهانی بهداشت با انتشار گزارشی اعلام کرد که از هر شش سالمند یک نفر برخی از اشکال سوءاستفاده را تجربه می‌کند و پیش‌بینی می‌شود با بالا رفتن سن جمعیت جهان، این آمار افزایش یابد.

در این گزارش آمده است تقریبا ۱۶‌درصد افراد ۶۰سال به بالا در معرض سوءاستفاده روانی قرار گرفته و موارد دیگری نظیر سوءاستفاده مالی، مورد بی‌توجهی قرار گرفتن، سوءاستفاده جسمی و جنسی از آنان نیز به‌ترتیب ۸/۶، ۲/۴، ۶/۲ و ۹/۰‌درصد است. نتایج این تحقیق براساس اطلاعات موجود از ۵۲مطالعه انجام‌شده در ۲۸کشور از مناطق مختلف و به‌ویژه ۱۲کشور با میزان درآمد پایین یا متوسط به‌دست‌آمده است. به گفته کارشناسان این سازمان، سوءاستفاده از سالمندان رو به افزایش است و این موضوع برای ۱۴۱‌میلیون فرد سالمند در سراسر جهان هزینه‌های اجتماعی و انفرادی جدی به دنبال دارد.

در ایران نیز به‌رغم وجود احادیث دینی فراوان که در آنها به تکریم‌ سالمندان سفارش شده است در برخی موارد نیازهای گوناگون عاطفی، اقتصادی و… آنها کاملا پاسخ‌ داده نمی‌شود. فهرست بلندبالای خانه‌های سالمندان در کشور نشان‌ می‌دهد که برخی خانواده‌ها ترجیح می‌دهند سالمندان را دور از فضای خانه نگه دارند و در دنیای تاریکی رهایشان کنند. دوره سالمندی با کاهش قوای روانی و جسمی در فرد همراه است. ویژگی‌های جسمی و روحی ویژه سالمندان آنها را آماج جرایم مختلف قرار می‌دهد. فرد بزهکار مانند هر انسان عاقلی قبل از ارتکاب جرم به مزایا و خطرات آن می‌اندیشد، آنها را بررسی کرده و سپس مرتکب جرم می‌شود. این افراد معمولا سالخوردگان را هدف ارتکاب جرم قرار داده و علیه آنها مرتکب بزه می‌شوند. سالخوردگان نیز به دلیل ترس از انتقام‌جویی آنها، عدم‌توانایی در دفاع از خود، عدم آگاهی از اینکه مورد بزه قرار گرفته‌اند و… اقدام قانونی مناسب و سریعی علیه فرد بزهکار انجام نمی‌دهند. متاسفانه حمایت‌های قانونی مناسب نیز در قبال جبران بزه‌های صورت‌گرفته علیه سالمندان وجود ندارد و قانون باید توجه بیشتری به جبران‌ خسارت‌های مالی و معنوی سالخوردگان پس از وقوع جرم داشته باشد. گاهی فرد سالمند از طرف یکی از اقوام و آشنایان نزدیک خود مورد سوءاستفاده مالی قرار می‌گیرد. در این صورت در اغلب موارد حتی ارتکاب جرم به مراجع قضائی گزارش نمی‌شود و مشکل در محیط خانه حل‌و‌فصل می‌شود. این تصمیم در اکثر موارد به نفع سالمند نیست و فرد خاطی خسارت‌های مالی و روحی او را جبران نمی‌کند. سالمندان مریض، ناتوان و دارای آسیب‌های روانی یا مبتلا به افسردگی، بیشتر مورد سوءاستفاده‌های گوناگون قرار می‌گیرند، اما حتی افرادی که این ویژگی‌ها را نداشته باشند نیز می‌توانند مورد سوءاستفاده واقع شوند.

سوءاستفاده از سالمندان چیست؟

سوء‌استفاده از سالمندان شامل همه مواردی است که در آنها سالخوردگان مورد تنبیه جسمی، عاطفی یا آسیب روانشناختی قرار می‌گیرند. همچنین هرگونه استثمار و بهره‌کشی اقتصادی و غفلت و بی‌توجهی ارادی یا غیرارادی مراقبان نسبت به سالمندان نیز در زمره سوءاستفاده از آنها قرار می‌گیرد. اعمالی مانند سیلی ‌زدن، هل دادن، حبس کردن، لگد زدن، نیشگون گرفتن، سوزاندن، محروم کردن از غذا، گاز گرفتن و… جزو سوءاستفاده‌های جسمی محسوب می‌شوند. دامنه سوءاستفاده عاطفی یا روانشناختی متغیر است و می‌تواند شامل دادن القاب، بی‌‌اعتنایی به آنها، ترساندن و تهدید کردن یا هر عملی که باعث ترس، فشار، غصه‌های روانی و دردهای عاطفی سالمند باشد. سوءاستفاده‌های جنسی، از نمایش جنسی، اجبار شخص به هرزه‌نگاری و… تا تجاوز به عنف متغیر است. سوء‌استفاده‌های اقتصادی نیز یکی از شایع‌ترین انواع سوءاستفاده از سالمندان است. استثمار اقتصادی مانند استفاده نادرست از اموال سالمندان و اختلاس اموال آنها به صورت کلاهبرداری، گرفتن پول به بهانه‌های واهی، جعل، انتقال و تغییر مالکیت و دارایی به زور، خریداری کالاهای گرانبها با پول افراد سالمند بدون مطلع کردن آنها و ممانعت از دسترسی افراد سالمند به خانه یا سرمایه‌هایشان است.

دلایل سوءاستفاده از سالمندان

سوءاستفاده از سالمندان دلایل متعددی مانند مسائل خانوادگی، جنبه‌های فرهنگی و… دارد. اگر پرستار یا مسئول فرد سالخورده، خود از نظر فیزیکی یا ذهنی بیمار باشد احتمال سوءاستفاده‌های گوناگون از سالمندان بیشتر می‌شود. افرادی که از سالمندان مراقبت می‌کنند باید آموزش‌های لازم را برای برخورد با آنها دیده باشند تا برای مدیریت رفتارهای دشوار و پیش‌بینی‌نشده فرد بناچار از نیرو و جبر فیزیکی خود استفاده نکنند. وابستگی مالی فردی که مراقب سالمند است امکان سوءاستفاده مالی از او را افزایش می‌دهد. عکس این شرایط نیز خطرآفرین است و اگر فرد سالخورده کاملا از نظر مالی به مراقب خود وابسته باشد احتمال بدرفتاری با او بیشتر می‌شود. در برخی موارد به دلیل نبود آرامش در خانه، فرد سالمند ترجیح می‌دهد به یک مکان امن‌تر برود و حتی گاهی آسایشگاه سالمندان را ترجیح می‌دهد. فردی که مراقبت از سالمند را به عهده می‌گیرد نباید دچار مشکلات حاد روحی و جسمی باشد. برای مثال، مراقب معتاد بیشتر احتمال دارد که فرد سالخورده را مورد سوءاستفاده قرار دهد. فرد مراقب باید به بهبود شرایط روحی و جسمی خود توجه کند، زیرا گاهی مراقبت از سالمند سبب خسارت‌های روحی و جسمی فراوانی در او می‌شود. بنابراین به‌ویژه افرادی که از سالخوردگان مبتلا به آلزایمر نگهداری می‌کنند باید زمانی از روز را به استراحت ذهنی و تمدد اعصاب اختصاص دهند.