23 فوریه 2020
فوریه 23, 2020

بهترين متخصص ارتودنسى كرج

0 دیدگاه

بهترين متخصص ارتودنسى كرج

بهترين متخصص ارتودنسى كرج : درمان هاى دندانپزشكى زيبايى و از جمله آن ها ارتودنسى امروزه طرفداران زيادى
پيدا كرده است و این سوال در ذهن افراد ایجاد می شود که بهترين متخصص ارتودنسى كرج کیست و چگونه می توان آن را انتخاب کرد.

برای انتخاب بهترين متخصص ارتودنسى كرج بهتر است کمی تحقیق و جست و جو کنید و برای کسب آگاهی بیشتر به مطالعه این مقاله بپردازید.

زمانى درمان ارتودنسى براى جامعه ايرانى درمانى لوكس و متمايز شناخته مى شد در صورتي كه امروزه ديدن افرادى كه سيم روى دندان هاى خود دارند چندان عجيب به نظر نمى رسد.

از يك طرف افزايش شيوع اين درمان ها موجب شده مراجعين بيشتر به دنبال اينگونه درمان ها باشند، از طرفى ديگر نيز گسترش اين درمان هاى زيبايى دندانپزشكى ( و از جمله ارتودنسى ) موجب شده كه تبليغات سردرگم كننده اى براى آن شكل بگيرد و همين موضوع گاهى موجب آسيب درمانى به افراد شود.

البته هزينه بالايى كه اين درمان هاى زيبايى و ارتودنسى دارند، حداقل حسن را دارد كه جستجو كنندگان آن ها در مورد انتخاب دندانپزشك زيبايى و متخصص ارتودنسى خود بدنبال اطلاعات كافى باشند.

با اين حال در اين مقاله بدنبال ارائه اطلاعاتى هستيم كه در انتخاب بهترين متخصص ارتودنسى كرج كمك كننده باشد.

ارتودنسى چيست ؟

ارتودنسى علم مرتب كردن دندان ها و هماهنگ كردن فكين مى باشد. اين شاخه تخصصى از رشته دندانپزشكى قدمت بالاى صدساله و در ايران قدمتى ٥٠ساله دارد.

درمان هاى ارتودنسى طيف بسيار وسيعى دارند و از اينرو انجام آن ها با چند شاخه تخصصى ديگر از دندانپزشكى ،از جمله دندانپزشكى اطفال و جراحى فك و صورت مرتبط است.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان انواع متفاوتی دارد که در ذیل درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

ارتودنسی ثابت: این نوع ارتودنسی جزو پرطرفدار ترین و کاربردی ترین نوع ارتودنسی می باشد و در صورتی از آن استفاده می شود که میزان ناهنجاری دندان ها بسیار باشد.

ارتودنسی متحرک: یکی از ایده آل ترین ارتودنسی هایی که بزرگسالان علاقه دارند از آن استفاده کنند ارتودنسی متحرک می باشد. استفاده از این نوع ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان ها را برای افراد آسان تر می کند.

ارتودنسی رنگی: شاید تاکنون افرادی را دیده باشید که ارتودنسی دندان هایشان به رنگ های متفاوتی باشد، در حقیقت این رنگ كش هاى ارتودنسي(اورينگ هاى دور بریس های ارتودنسی )است که متغیر می باشد و افراد می توانند در صورت علاقه مندی از آن استفاده کنند. رنگی بودن بریس های ارتودنسی می تواند انگیزه افراد را برای درمان دندان های خود با ارتودنسی افزایش دهد.

ارتودنسی نامرئی : به ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین نیز می گویند. اینویزیلاین نوعی دستگاه می باشد که به صورت سفارشی برای هر بیمار تهیه می شود. این نوع ارتودنسی اغلب برای بزرگسالانی که از ناهنجاری کمتری برخوردار هستند و به دلیل موقعیت شغلی و غیره علاقه ندارند فردی متوجه ارتودنسی دندان های آنان شود استفاده می گردد.

انواع درمان با ارتودنسى

اگر بخواهيم  درمان هاى ارتودنسى را دسته بندى كنيم مى توانيم سه رده مهم را نام ببريم:

درمان هاى رشدى فكين

تا رشد وجود دارد مى توان روابط نادرست فكين را با درمان هاى متحرك تصحيح نمود.

براى اين منظور مى توان از وسايل خارج دهانى يا داخل دهانى ارتودنسى استفاده نمود.

برخى از درمان هاى ارتودنسى در اين سن به ارتودنسى پيشگيرى معروف اند (مانند فضانگهدارها ) كه در حوزه كارى متخصص دندانپزشكى كودكان ( اطفال )قرار مى گيرند.

معمولاً روال ارتودنسى اطفال به اين شكل مى باشد كه متخصص دندانپزشكى اطفال در مشاوره با متخصص ارتودنسى كار اينگونه درمان ها را پيش مى برد تا متخصص ارتودنسى ( در صورت نياز ) به وقت خود ادامه ارتودنسى را بر عهده بگيرد.

درمان استتارى دندان ها

اگر مشكل فكى وجود نداشته باشد ( يا كم باشد ) مى توان فقط با مرتب كردن دندان ها ، به هدف نهايى ارتودنسى دست يافت.

اين نوع درمان ارتودنسى معمولاً در سنين نوجوانى و اغلب به كمك ارتودنسى ثابت فك بالا يا ارتودنسى ثابت فك پايين ( و در اكثر موارد ارتودنسى ثابت دو فك ) انجام مى شود.

برخى از مردم تصور مى كنند با افزايش سن ارتودنسى امكانپذير نيست؛ در صورتى كه اينگونه نيست و ارتودنسى ثابت در بزرگسالان نيز با ملاحظاتى قابل انجام است.

درمان هاى ارتودنسى ثابت فقط در دوره تخصصى ارتودنسى آموزش داده مى شوند و فرد ديگرى غيراز متخصص ارتودنسى صلاحيت انجام اين نوع ارتودنسى را ندارد.

درمان ارتوسرجرى يا جراحى ارتوگناتيك ( ارتودنسى و جراحى فك )

اين نوع درمان ها براى فردى درنظر گرفته مى شود كه روابط فكى وى دچار مشكل مى باشد ولى سن رشد را براى تصحيح آن گذرانده است.

اين نوع درمان تركيبى مى باشد و توسط متخصص ارتودنسى مجرب و دوره ديده به همراه جراح فك و صورت انجام مى شود.

فرد ابتدا ارتودنسى قبل از جراحى را انجام مى دهد تا توسط متخصص ارتودنسى براى جراحى فك آماده شود.

سپس تحت عمل جراحى فك قرار مى گيرد و پس از سپرى كردن دوران نقاهت جراحى فك ،مجدداً به متخصص ارتودنسى ارجاع مى شود تا ارتودنسى بعد از جراحى وى نيز تكميل شود.

اين نوع ارتودنسى دشوارى ها و پيچيدگى هاى خاص خود را دارد و بهتر است توسط فوق تخصص ارتودنسى ( فلوشيپ ارتوسرجرى ) انجام شود.

متخصص ارتودنسى كه داراى مدرك فلوشيپ فوق تخصص ارتودنسى است، علاوه بر دوره تخصصى، يك دوره ٢ساله فوق تخصص ارتودنسى را نيز گذرانده است.

متخصص ارتودنسى كيست ؟

دندانپزشكان پس از اتمام دوران تحصيل دكترا مى توانند در آزمون تخصص دندانپزشكى شركت نمايند و در صورت قبولى در آن و سپرى كردن  اين دوره٣ الی ٤ ساله ،متخصص شوند.

متخصص ارتودنسى  در مهر نظام پزشكى خود همين عنوان را درج مى نمايد و عناوينى چون:

مختص ارتودنسى

دكتر ارتودنسى

جراح – دندانپزشك

دندانپزشك ارتودنسى

ارتودنتيست

نشان دهنده متخصص ارتودنسى بودن يك دندانپزشك نيست.

بهترين متخصص ارتودنسى كرج :
فوق تخصص ارتودنسى

يك متخصص ارتودنسى پس از اتمام دوره تخصص خود مى تواند در آزمون دوره فلوشيپ ارتوسرجرى شركت نمايد و پس از قبولى در آن مشغول سپرى نمودن اين دوره دوساله فوق تخصصى شود.

يك متخصص ارتودنسى در دوره فلوشيپ ارتوسرجرى ،به صورت علمى، روش درمان موارد ارتودنسى جراحى فك را مى آموزد و مهارت هاى خاص اين نوع ارتودنسى پيچيده را كسب مى نمايد.

در ايران تا انتهاى سال ١٣٩٦ فقط چهارده متخصص ارتودنسى موفق به اخذ داراى اين مدرك شده اند:

دکتر عبدالرحمن شوکت بخش (تهران)

دکتر مرتضی اردوبازاری (تهران)

دکتر آزیتا تهارانچی (تهران)

دکتر عبالرضا جمیلیان (تهران)

دکتر عباس شیبانی (تهران)

دکتر عارف عباسیان (تهران)

دکتر حمید عطرکارروشن (گیلان)

دکتر فاضل فیروزی (تهران)

دکتر هومن زرنگار (تهران)

دکتر مهدی محمودهاشمی (تهران)

دکتر قربانی (خوزستان)

دکتر سوده طهماسبی (تهران)

دکتر رضا فتاحی (یزد)

دکتر فرزین اصلانی (البرز)

يك فوق تخصص ارتودنسى ( فلوشيپ ارتوسرجرى ) نيز در مهر نظام پزشكى خود عنوان فوق تخصصى خود را درج مى نمايد.

ارتودنسى در كرج

شهر كرج ( حتى با جدا شدن شهرستان فرديس ) از نظر ميزان جمعيت، پس از شهرهاى تهران، مشهد و اصفهان چهارمين شهر پرجمعيت ايران محسوب مى شود.

جمعيت اين شهر در سال ١٣٩٥بالاى يك و نيم ميليون نفر اعلام شده و بر اساس شاخص هاى موجود در بين شهرهاى بزرگ ،جوانترين جمعيت را داراست.

جوان بودن جمعيت شهرى كرج موجب شده در بين درمان هاى دندانپزشكى معمول، دندانپزشكى زيبايى و از جمله ارتودنسى نيز در اين شهر طرفدار زيادى داشته باشد.

از طرفى شهر كرج پس از تهران ، مهاجرپذيرترين شهر كشور مى باشد و همين امر موجب شده تبليغات دندانپزشكى ( چه درست و چه نادرست ) براى شناساندن مراكز و كلينيك هاى دندانپزشكى در اين شهر، رواج زيادى داشته باشد.

متخصص ارتودنسى كرج

تا پاياتن سال ١٣٩٦شهر كرج داراى ١١متخصص ارتودنسى مى باشد كه در مطب هاى ارتودنسى مشغول به درمان مى باشند.بجز دكتر هوشنگ امامى كه اولين متخصص ارتودنسى كرج مى باشند سابقه كارى اكثر متخصصين ارتودنسى اين شهر حدود ١٠سال مى باشد.

البته تعدادى از متخصصين ارتودنسى اين شهر نيز در سالهاى اخير به جمع همكاران متخصص ارتودنسى اين شهر اضافه شده اند.

فوق تخصص ارتودنسى  كرج

تا پايان سال ١٣٩٦دكتر فرزين اصلانى تنها فوق تخصص ارتودنسى كرج ( فلوشيپ ارتوسرجرى ) مى باشند.

بهترين متخصص ارتودنسى كرج

واقعيت امر اين است كه با توجه به تخصصى و فوق تخصصى شدن موضوعات درمانى و افزايش محدوده علمى مسائل پزشكى و دندانپزشكى ،روند انجام درمان هاى دندانپزشكى ( و از جمله ارتودنسى ) نيز به سمت تيمى شدن پيش رفته است.

ديگر هيچ درمانگرى نمى تواند خود را منحصر به فرد بداند و مدعى باشد كه بر تمام حوزه هاى مرتبط به تخصص خود اشراف دارد.

به همين دليل توصيه ما به جويندگان كيفيت بالاى درمان ارتودنسى،نه يك متخصص ارتودنسى بلكه تيم ارتودنسى است.

انتخاب ارجح، يافتن كلينيك ارتودنسى در كرج مى باشد تا يك متخصص ارتودنسى ، با اين حساب بهتر است جستجوى عنوان متخصص ارتودنسى خوب را با كلينيك تخصصى ارتودنسى جايگزين كنيم.

كلينيك ارتودنسى در كرج

با توجه به توضيحات فوق در صدديم كلينيك ارتودنسى در كرج معرفى نماييم كه انواع درمانهاى ارتودنسى را تحت پوشش قرار دهد.اما آيا كلينيك ارتودنسى همان كلينيك دندانپزشكى است كه براى درمانهاى معمول دندانپزشكى به آن مراجعه مى كنيم؟

پاسخ منفى است.

همانطور كه عنوان شد كلينيك تخصصى ارتودنسى با كلينيك دندانپزشكى متفاوت است. در كلينيك دندانپزشكى كارهاى معمول دندانپزشكى ( مانند پركردگى دندان ، عصب كشى ، روكش و غیره ) انجام مى شود و البته ممكن است متخصصين دندانپزشكى مختلف مانند متخصص ارتودنسى نيز با اين كلينيك همكارى داشته باشند.

قبلاً عنوان شد كه درمان ارتودنسى طيف وسيعى دارد و در هر زمينه درمانى نيازمند همكارى متخصص ارتودنسى با متخصصين دندانپزشكى ديگر وجود دارد.

يك متخصص ارتودنسى خوب بايستى همكارى مناسبى با متخصص دندانپزشكى كودكان ( در زمينه ارتودنسى پيشگيرى ) و با جراح فك و صورت (در درمان هاى ارتوسرجرى يا جراحى ارتوگناتيك ) داشته باشد.

يك كلينيك دندانپزشكى معمولى نيز ممكن است براى كارهاى دندانپزشكى با اين متخصصين همكارى داشته باشد اما در كلينيك ارتودنسى ، فقط كار ارتودنسى انجام مى شود و اين متخصصين دندانپزشكى ، فقط روى انواع ارتودنسى تمركز دارند.

كلينيك تخصصى ارتودنسى دكتر اصلانى و دكتر حجازى

اين مجموعه تنها كلينيك ارتودنسى در كرج مى باشد كه بصورت تخصصى و فوق تخصصى روى انواع درمان هاى ارتودنسى تمركز دارد.

در اين كلينيك فوق تخصصى ، مراجعه كننده بر حسب سن و كار خود پذيرش مى شود.

اگر نياز به ارتودنسى پيشگيرى باشد فرد به متخصص دندانپزشكى كودكان ( اطفال ) ارجاع مى شود تا كارهاى ارتودنسى پيشگيرى وى تكميل شود.

پس از اتمام كارهاى ارتودنسى پيشگيرى – در صورتى كه فرد نيازمند ارتودنسى ثابت باشد- به متخصص ارتودنسى ( دكتر فرزين اصلانى ) ارجاع مى شود.

دكتر فرزين اصلانى سالهاست كه تجربه تدريس در دانشگاه را دارند و مولف و مترجم چندين كتاب و مقاله مى باشند.

در صورتى كه فرد نيازمند جراحى فك باشد نيز دكتر فرزين اصلانى ( تنها فوق تخصص ارتودنسى جراحى فك كرج ) در همكارى با جراحان فك و صورت مختلف، بهترين متخصص ارتودنسى در كرج براى انجام اين درمان تركيبى مى باشند.

همانطور كه اشاره شد تمام درمان هاى ارتودنسى در اين كلينيك ارتودنسى كرج به طور ويژه و متمركز تحت درمان قرار مى گيرند و فرقى نمى كند كه شما با چه مشكلى و چه رده سنى مراجعه نموده ايد.اين كلينيك ارتودنسى در كرج تنها مركز فوق تخصصى ارتودنسى در استان البرز مى باشد.

قیمت ارتودنسی در کرج

ارزیابی هزینه ارتودنسی بیماران طبق پیچیدگی دندان های آن ها انجام می شود از این رو بیماران ابتدا باید تحت معاینه قرار گیرند سپس هزینه ارتودنسی دندان آن ها مشخص گردد ، شما می توانید برای آگاهی از هزنیه ارتودنسی دندان های خود به مطب دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسی استان البرز، کرج مراجعه کنید.

سوالات متداول ارتودنسی
آیا برای بیماران در دوران ارتودنسی ، محدودیت غذایی وجود دارد ؟

متخصص ارتودنسی توصیه می کند بیماران در دوره درمانی ارتودنسی از مصرف غذاهای سفت ، شیرین ، چسبناک و غیره خودداری کنند زیرا در صورت مصرف این موارد احتمال چسبیدن مواد غذایی به براکت های ارتودنسی و شکستن آن ها وجود دارد.

طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است ؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی بستگی به شرایط بیماران و نظر متخصص ارتودنسی دارد.

بیمارانی که تحت درمان با ارتودنسی قرار گرفته اند هر چند وقت یک بار باید به ارتودنتیست مراجعه کنند ؟

زمان معاینه بعدی بیماران توسط پزشک معالج شان مشخص می گردد.

آیا درمان نامرتبی دندان ها با استفاده از ارتودنسی درد دارد ؟

احتمال بروز درد در بیماران به علت ایجاد فشار در دندان ها امری طبیعی و عادی است اما با گذشت زمان از میزان درد آن ها کاسته شده و بیمار به آن عادت می کند.

آیا برای درمان ارتودنسی نیاز به جراحی فک می باشد ؟

الزام انجام جراحی فک ، توسط متخصص ارتودنسی و جراح فک ( ارتوسرجری ) مشخص می گردد.

آیا در حین درمان نامرتبی دندان ها با ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان می باشد ؟

در برخی از مواقع کشیدن دندان بیمار ضروری است.

رعایت بهداشت دهان و دندان در افرادی که ارتودنسی انجام داده اند چگونه است ؟

بیماران باید به منظور رعایت بهداشت دهان و دندان خود در زمان ارتودنسی از ابزارهای مخصوص استفاده کنند.

آیا ارتودنسی باعث بروز پوسیدگی در دندان ها می شود ؟

به همین علت است که رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی بسیار مهم می باشد در صورتی که بیماران طبق گفته متخصص ارتودنسی درباره بهداشت دندان های خود عمل نکنند احتمال پوسیده شدن دندان های آن ها وجود دارد.

آیا امکان برگشت دندان ها به حالت اولیه خود پس از اتمام درمان با ارتودنسی وجود دارد ؟

معمولا پس از اتمام دوره درمانی ارتودنسی ، پزشک برای حفظ نتیجه درمان تا مدتی استفاده از ابزار خاصی را تجویز می کند که برخی از بیماران نسبت به آن توجه کافی نشان نمی دهد در اصورت عدم استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی، دندان ها به حالت اولیه خود باز نمی گردند ولی ممکن است کمی جا به جایی در دندان های آن ها رخ دهد.