تکنیک هایی برای کنترل کردن رؤیاها

دیدن و اندیشیدن به رؤیاهای خوب برای سلامتی روح و جسم مفید هستند. این رؤیاها نه تنها روحیه شما در صبح را افزایش می‌دهند، بلکه کارایی شما را نیز بیشتر می‌کنند. با توجه به این موضوع، چگونه می‌توانید سرحال‌تر از خواب بیدار شوید و برای شروع یک روز جدید آماده باشید.

از چند متخصص خواب این سؤال را پرسیدیم و بهترین روش‌های آرامش‌بخشی به بخش ناخودآگاه ذهن را جویا شدیم. در ادامه شما را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های خود را زمان‌بندی کنید
قبل از رفتن به رختخواب هر چه معده شما پرتر باشد و ذهنتان بیشتر تحریک شده باشد، بیشتر در رختخواب تکان می‌خورید و غلت می‌زنید. سعی کنید بعدازظهرها و عصرها مواد غذایی حاوی کافئین مصرف نکنید. طبق تحقیقی که سال گذشته در نشریه American Academy of Sleep Science منتشر شد، نوشیدن یک فنجان قهوه حتی 6 ساعت قبل از خواب، باعث ایجاد اختلال شدید در الگوی خواب افراد می‌شود.

این امر منجر به دیدن کابوس در خواب می‌شود. همچنین باید حداقل 3 ساعت قبل از خواب، چیزی نخورید. اگر آخر شب چیزی بخورید، بدن شما مجبور می‌شود برای هضم و فرآوری غذا همچنان به کار کردن ادامه دهد. در نتیجه، بدن نمی‌تواند کاملاً کار را تعطیل کرده و به حالت خواب و رؤیا وارد شود. اگرچه هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه لازم است؛ اما دو تحقیق کوچک نشان دادند که غذاهای ادویه‌دار و غذاهای چرب با خواب‌های بد مرتبط هستند.

محل خواب خود را تمیز و مرتب کنید
محیطی که به‌هم‌ریخته نیست به معنی محیطی عاری از استرس است که برای داشتن یک خواب شبانه خوب و دیدن رؤیایی دلپذیر ضروری است. یک شمع روشن کنید، اتاق‌خواب خود را مرتب و تمیز کنید، لباس‌ها را جمع کنید و زمانی که می‌توانید، رختخواب خود را مرتب کنید. همچنین چند شاخه گل روی میز کنار تختخوابتان بگذارید. در یک تحقیق که در سال 2008 توسط محققان آلمانی انجام شد، زنانی که به همراه بوی گل به خواب رفتند، خواب‌ گل دیدند. در حالی که زنانی که با بوی تخم‌مرغ گندیده به خواب رفتند، اظهار داشتند که خواب بد دیده‌اند.

تفکرات خود را روی یک تکه کاغذ بنویسید
اگر روز بدی داشته‌اید، اتفاقاتی پیش آمده‌اند که شما را ناراحت کرده‌اند و نتوانسته‌اید از استرس دور بمانید، خواب شما این نکات منفی را منعکس خواهد کرد. راهی برای گول زدن ذهن نیز وجود ندارد. طبق تحقیقی که سال گذشته در دانشگاه Goethe در شهر فرانکفورت انجام شد، سرکوب کردن تفکرات منفی باعث افزایش این تفکرات در خواب می‌شود. مطمئناً می‌دانید که این امر منجر به خواب‌های پراسترس می‌شود.

دفعه بعدی که می‌خواهید بخوابید، سعی کنید حوادثی که در طول روز برایتان اتفاق افتاده‌اند، روی یک کاغذ بنویسید. تمام تفکرات و نگرانی‌های موجود در ذهن خود را روی کاغذ بیاورید. قبل از این که نوشتن تفکرات خود را به اتمام برسانید، کارهایی که دوست دارید روز آینده انجام دهید نیز یادداشت کنید. همچنین اگر می‌خواهید خواب خاصی را ببینید، آن را نیز یادداشت کنید. این خواب می‌تواند به بازیگر معروف و موردعلاقه شما یا مادر شوهرتان مرتبط باشد!

چای بنوشید و تمام صفحه‌نمایش‌ها را خاموش کنید
این کار شما را برای خوابی بهتر و رؤیاهایی دلپذیر آماده می‌کند. نوشیدن چای بابونه و استوقدوس و خوردن یک قرص منیزیم قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب و دیدن رؤیاهای دلپذیر می‌شود. اگرچه تاکنون این نصیحت را چندین بار شنیده‌اید، اما احتمالاً به آن عمل نمی‌کنید. یک‌بار دیگر هم ما می‌گوییم شاید این بار عمل کنید: تمام وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، کامپیوتر، گوشی هوشمند و تبلت خود را حداقل یک ساعت قبل از خواب، خاموش کنید.

یک آهنگ مناسب خواب دانلود کنید
یک تحقیق دوساله که توسط روانشناسان دانشگاه Hertfordshire صورت گرفت، نشان داد که حالا می‌توانید با دانلود یک اپلیکیشن آیفون، رؤیای دلپذیر و دلخواه خود را در خواب ببینید. این اپلیکیشن رایگان که Dream: ON نام دارد، به کاربران اجازه می‌دهد تا از میان بیش از 40 آهنگ مختص خواب یکی را انتخاب کرده و به هنگام دیدن رؤیا، آن را پخش کنند؛ آهنگ‌هایی که صداهایی همچون امواج اقیانوس یا صدای باد در زمین چمن را پخش می‌کنند.

محققان دریافتند افرادی که آهنگ‌های مرتبط با مناظر طبیعی را انتخاب کرده‌اند، شانس بیشتری برای دیدن خواب سرسبزی و گل دارند؛ افرادی که آهنگ‌های مرتبط با مناظر ساحلی را انتخاب کردند، بیشتر خواب‌های مربوط به خورشید را دیدند.