09 مارس 2020
مارس 9, 2020

جراحی انحراف بینی

0 دیدگاه

جراحی انحراف بینی

اغلب انحراف بینی با کجی بینی اشتباه گرفته می شود ، اگر تیغه وسط بینی کج باشد باید با استفاده از جراحی انحراف بینی آن را رفع کرد. تفاوت عمده کجی بینی با انحراف بینی در این است که انحراف بینی عملی درمانی محسوب می شود ولی کجی بینی عملی زیبایی می باشد. ( جراح بینی اصفهان  )

سن مناسب برای رفع انحراف بینی

اگر انحراف بینی مادرزادی باشدجراحی انحراف بینی بهتر است تا اتمام دوره بلوغ برای اصلاح آن صبر کرد ولی اگر بینی در بزرگسالی بر اثر ضربه دچار انحراف شده و باعث بروز مشکلات تنفسی شده است ، در اسرع وقت جراحي انحراف بیني را انجام دهید.
علائم انحراف بینی

احتقان یا انسداد بینی ؛ از شایع ترین علائم انحراف بینی می باشد ، که می تواند به صورت یکطرفه یا دوطرفه ایجاد شود.

علائم دیگر انحراف بینی عبارتند از :

سردرد
درد صورت
خونریزی مکرر بینی
عفونت های مکرر سینوس

لازم به ذکر است که انحراف تیغه بینی در موارد حادّ ، می تواند منجر به بروز نوعی اختلال موسوم به آپنه خواب ( قطع تنفس در حین خواب ) شود.
حالت های انحراف بینی

حالت اول : اگر تیغه وسط بینی کج باشد و باعث مسدود شدن یک سوراخ بینی یا هر دو سوراخ بینی شده باشد باید جراحي انحراف بیني انجام داد.

حالت دوم : گاهی نیز کج بودن تیغه وسط بینی به موازات ساختار کل بینی است و باعث مسدود شدن سوراخ های بینی نمی شود ، در این حالت هم عمل زیبایی بینی و هم جراحي انحراف بیني انجام می شود.

حالت سوم : حالت دیگری نیز وجود دارد که در این حالت هم فرم بینی ، هم تیغه وسط بینی کج است و یک یا هر دو سوراخ بینی مسدود است و نیاز به انجام جراحی زیبایی بینی و جراحي انحراف بیني است.
جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی ؛ راه درمانی موثر در درمان انحراف بینی می باشد ، که به منظور اصلاح تیغه بینی که در پزشکی به آن سپتوم اطلاق می گردد ؛ صورت می پذیرد.

از این رو به جرات می توان اذعان داشت که تنها روش برای درمان سپتوم انحرافی ، عمل سپتوپلاستی ( جراحي انحراف بیني ) می باشد.

طی جراحی سپتوپلاستی ؛ تیغه بینی که در حالت طبیعی می بایست در مرکزیت بینی باشد اما دچار انحراف شده است ، اصلاح شده و در موقعیت مناسب خود قرار می گیرد.

در جراحي انحراف بیني ، جراح بینی اقدام به ایجاد یک برش کوچک در تیغه بینی می نماید و به این ترتیب غضروف یا استخوان اضافی ای که سبب انسداد بینی شده را بر می دارد.
نتایج جراحی جراحی انحراف بینیانحراف بینی

نتیجه جراحی انحراف بینی به میزان وسعت و شدت انحراف ، بستگی دارد.

به عنوان مثال عمده عوارض ناشی از انحراف بینی ؛ اعم از انسداد بینی با انجام عمل سپتوپلاستی از بین می روند ، اما مواردی اعم از بیماری های سینوسی ممکن است با انجام این جراحی به طور کامل از بین نروند و فرد علاوه بر جراحی به درمان های تکمیلی ؛ مانند مصرف برخی داروها و اسپری ها نیاز داشته باشد.

توجه داشته باشید که جراحي انحراف بیني ، تنها به رفع مشکلات ساختاری بینی پرداخته و به تغییرات ظاهری بینی نخواهد انجامید.

اما در برخی موارد ممکن است فردی که انحراف بینی دارد ؛ همزمان با جراحي انحراف بیني ، اقدام به تغییر شکل بینی نیز نماید و بدین منظور جراحي انحراف بیني و زیبایی بینی را همراه با هم ( سپتورینوپلاستی ) انجام دهد.

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف بینی :

برای انجام عمل سپتوپلاستی ، توصیه می شود که فرد سن بلوغ را پشت سر گذاشته و روند رشد را به اتمام رسانده باشد ، لذا تا قبل از این که رشد فرد به تکامل برسد نباید اقدام به انجام عمل انحراف بینی نماید.
هزینه جراحی انحراف بینی

جراحي انحراف بیني یک عمل درمانی است و بیمه به آن تعلق می گیرد ، البته بستگی به حالت کج بودن تیغه دارد و باید بعد از تشخیص دکتر این موضوع تعیین شود و فقط در حالت اول بیمه تعلق می گیرد.

برای تعیین هزینه بهتر است بینی توسط جراح بینی معاینه شود و سپس هزینه دقیق به شما گفته شود.

برای مشاهده نمونه کارهای دکترمهدی قدیری ، بهترین جراح بینی در اصفهان ، به اینستاگرام و گالری تصاویر در سایت ایشان مراجعه فرمایید.