09 مارس 2020
مارس 9, 2020

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

جراحی بینی : میل به داشتن چهره ای زیبا و عاری از نقص در تمامی افراد وجود دارد به همین دلیل است که امروزه جراحی های زیبایی ، طرفداران بسیار زیادی دارند. جراحی های زیبایی انواع بسیاری دارند و افراد با توجه به خواسته خود می توانند جراحی زیبایی مدنظرشان را انتخاب کنند. ( جراح بینی )

راس جراحی های زیبایی ، جراحي بيني می باشد زیرا بینی در مرکزیت صورت قرار دارد و فرم آن ، تاثیر شگرفی در افزایش زیبایی چهره دارد، در نتیجه همین امر باعث می شود تا افراد بسیار زیادی در پی برطرف کردن اختلالات ظاهری بینی باشند.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی می باشد که به منظور بهبود اختلالات عملکردی و ایرادات ظاهری بینی انجام می شود.

عمل جراحی زیبایی بینی تنها به دو روش باز یا بسته انجام می شود و تیترهایی با عنوان عمل بینی با لیزر یا عمل بینی استخوانی با لیزر و هرگونه تیتری که عمل بینی و لیزر را با یکدیگر مرتبط سازد تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

جراحی بینی به روش باز

رینوپلاستی باز که رایج ترین روش جراحي بيني نیز می باشد از طریق برش های داخلی و برش کلوملا بینی انجام می شود.

کلوملا در اصل ستون بینی دو پره بینی است که جراح بینی با برش این قسمت می تواند پوست را از ساختار بینی جدا سازد و تغییرات مدنظر را بر اسکلت بینی اعمال نماید.

در عمل بینی باز، بخیه زدن برش کلوملا منجربه وجود بخیه بر سطح بینی می شود که جای بخیه بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود و قابل مشاهده نخواهد بود.

در روش باز ، دید و دسترسی مستقیم جراح بینی به ساختار بینی امکانپذیر است به همین دلیل اکثریت جراحان بینی از روش باز برای جراحی کردن بینی استفاده می کنند زیرا معتقدند که در این روش امکان بروز خطا کمتر است.

جراحی بینی به روش بسته

رینوپلاستی بسته تنها توسط برخی از جراحان بینی انجام می شود و برای رفع مشکلات جزئی بینی مناسب تر است.

در عمل بینی بسته ، برش های موردنیاز از داخل بینی زده می شوند و همین امر منجربه عدم وجود بخیه بر سطح بینی می شود اما عدم برش کلوملا، دید جراح بینی را محدود می سازد و این امر امکان بروز خطا را افزایش می دهند.

عمل بینی بسته تنها در مواقع خاص و با تایید جراح بینی انجام می شود.

جراح بینی که قادر باشد رینوپلاستی را به روش بسته انجام دهد، قطعاً از مهارت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در عمل بینی بسته ، پوست بینی از ساختار بینی جدا نمی شود و همین امر دید جراح بینی را محدود می سازد.

به طور کلی بهتر است انتخاب روش مناسب برای جراحی کردن را به عهده جراح بینی بگذارید تا با توجه به نوع بینی و مشکل بینی از بهترین روش برای عمل بینی استفاده شود.
هزینه عمل بینی

یکی از جراحی بینیرایج ترین سوالات متقاضیان در زمینه هزینه جراحي بيني می باشد و مایل هستند بدانند که چرا هزینه های رینوپلاستی متغیر است.

تعیین هزینه راینوپلاستی بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارد و حتی موقعیت جغرافیایی مطب یا بیمارستان نیز در تعیین هزینه تاثیرگذار است به همین دلیل برای مطلع شدن از هزینه جراحی زیبایی بینی بهتر است به جراح بینی مراجعه کنید تا پس از بررسی های موردنیاز، هزینه نهایی اعلام شود.
انواع بینی

بینی بر اساس ضخامت پوست و جنس غضروف بینی به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی می شود. مبتنی بر نوع بینی جراحي بيني دارای تفاوت هایی خواهد بود.
جراحی بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی به دلیل ویژگی های این بینی در زمره جراحی های دشوار و پیچیده قرار دارد. البته در صورت انتخاب جراح متبحر که در زمینه جراحي بيني گوشتی دارای تجارب بالایی باشد می توان از انجام عمل بینی گوشتی به رضایت خاطر رسید.
ویژگی بینی های گوشتی

بینی های گوشتی در قسمت نوک بینی پهن و گرد می باشند.
بافت و غضروف ضعیفی دارند.
از پوستی ضخیم برخوردارند.
در نوک بینی دچار حالت افتادگی هستند.

تکنیک جراحی بینی گوشتی
جراحی بینی

جهت جراحي بيني های گوشتی در گذشته از طریق برداشتن بافت و غضروف اضافی اقدام به کوچک نمودن بینی می شد اما این تکنیک منجر به بروز عوارضی در بینی می شد.

جراحان بینی هم اکنون با استفاده از تکنیک های نوین جراحي بيني ، از طریق تقویت بافت و غضروف بینی اقدام به جراحي بيني های گوشتی می نمایند و بدین منظور از غضروف های بدن خود بیمار یا پروتز استفاده می کنند.
آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است ؟

در صورت انتخاب جراح خوب و با تجربه که به تکنیک های نوین جراحي بيني اشراف کامل دارد جراحي بيني های گوشتی برگشت پذیر نخواهد بود.

البته باید خاطر نشان نمود که در جراحي بيني های گوشتی به دلیل ضخامت پوست و ضعف غضروف نباید انتظار دستیابی به یک بینی بسیار کوچک و فانتزی را از این جراحی داشت.
جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی های استخوانی به دلیل دارا بودن پوست نازک این نوع از بینی ها نتایج جراحی به خوبی قابل رویت خواهد بود و به طور کلی در جراحی این نوع از بینی ها دستیابی به نتایج دلخواه امکان پذیر می باشد.
ویژگی بینی های استخوانی

بینی های استخوانی قوز دار یا اصطلاحا عقابی می باشند.
دارای پوستی نازک هستند.
بسیار منعطف می باشند.
غضروف و بافت آن ها از استحکام بالایی برخوردار است.

هدف از جراحی بینی استخوانی

به طور کلی و از منظر زیبایی شناسی بینی یکی از معیارهای بینی زیبا و متناسب عدم وجود قوز روی بینی می باشد ، چرا که وجود برآمدگی روی بینی منجر به ایجاد عدم تناسب میان بینی با سایر اجزا صورت می گردد.

بر اساس مطالب مذکور عموما داوطلبین جراحي يیني استخوانی به منظور رفع قوز بینی اقدام به جراحي بيني می نمایند.
جراحی بینی فانتزی

اکثر افراد بر این باورند که بینی زیبا می بایست از سایزی کوچک برخوردار باشد ، در این مبحث باید متذکر شد که یک بینی زیبا صرفا بینی ای با اندازه کوچک و سر بالا نمی باشد.

در حالت کلی بینی ای که از پوست و غضروفی مناسب برخوردار باشد قابلیت جراحي بيني فانتزی را دارد. ، بنابراین نمی توان هر نوع بینی ای را تحت عمل جراحی فانتزی قرار داد.

به طور مثال افرادی که از بینی هایی با اندازه بزرگ و پوستی ضخیم برخوردارند کاندیدای مناسبی جهت انجام جراحي بيني فانتزی نمی باشند.
بینی فانتزی چه ویژگی هایی دارد ؟

به طور کلی و در حالت طبیعی زاویه میان بینی و لب می بایست در بازه 90 الی 100 درجه باشد ، در جراحي بيني فانتزی این فاصله تا حدود 110 درجه متغیر است.
بینی فانتزی بسیار باریک بوده و سر بالا می باشد.
این بینی ها در نمای نیم رخ دارای قوس زیادی می باشند.

نکات مهم در جراحی بینی فانتزی

حفظ سلامت بینی
عدم آسیب به بافت ها و غضروف های داخل بینی
پرهیز از کوچک کردن بیش از اندازه حفره های بینی به دلیل پیشگیری از مشکلات تنفسی و اسکار پس از عمل

جراحی ترمیمی بینی

این جراحی به منظور رفع ایرادات جراحي بيني اولیه انجام می گیرد. جراح بینی در این جراحی می بایست از طریق بافن های باقیمانده اقدام به اصلاح اشکالات پیش آمده نماید ، لذا این جراحی از پیچیدگی و حساسیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که میزان اشکالات به وجود آمده در بینی پس از جراحی اولیه بینی بالا باشد منجر به محدودیت جراح بینی در جراحی ترمیمی بینی خواهد شد.

این جراحی دارای پیچیدگی های بسیاری است ، بنابراین جراح بینی در زمان جراحی ثانویه می بایست اختلالات به وجود آمده در بینی و وضعیت غضروف های بینی را به دقت مورد بررسی قرار دهد.
چه زمان می توان اقدام به جراحی ترمیمی بینی نمود ؟جراحی بینی

اقدام به جراحي بيني ثانویه باید پس از تثبیت بینی انجام گیرد ، لذا جهت دستیابی به نتایج ایده آل باید حداقل به مدت یکسال بعد از اولین جراحی اقدام به جراحی ترميمي صورت گیرد.

لازم به ذکر است جراحی ترمیمی بینی قبل از یکسال منجر به اختلال در خونرسانی به پوست شده و به دنبال آن ترمیم بینی نیز دچار اختلال خواهد شد.

همچنین جراحی ترمیمی بینی پیش از یکسال ، ممکن است زمینه ساز عوارض جبران ناپذیری بخصوص در قسمت پوست بینی گردد.
هزینه جراحی ترمیمی بینی

همانطور که اشاره شد جراحی ترمیمی بینی از پیچیدگی بسیاری برخوردار است ، لذا به دقت بالای جراح بینی نیاز دارد.

طبیعتا هزینه عمل جراحی ثانویه در مقایسه با جراحي بيني اولیه بیشتر خواهد بود.
مراقبت های قبل از جراحی بینی

باید حداقل دو هفته قبل از عمل آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین استفاده نکرد زیرا آسپرین از انعقاد طبیعی خون جلوگیری می کند.
به مدت دو هفته قبل از عمل مصرف دخانیات متوقف شود زیرا نیکوتین موجب تنگ شدن رگ های خونی و اختلال در گردش خون به دنبال جراحی خواهد شد.
از 8 ساعت قبل از عمل خوردن و آشامیدن توصیه نمی شود این باعث می شود در زمان جراحی معده شما کاملا خالی باشد و بیهوشی بی خطری را داشته باشید.
به صورت روتین آزمایشات چکاپ قبل از عمل انجام شود و داشتن رضایت عمل و رضایت برای عمل رینوپلاستی الزامی است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در 2 الی 3 ساعت بعد از عمل جراحي بيني فرد باید ناشتا باشد و چیزی مجدد میل نکند و پس از چند ساعت در صورتی که تهوع و استفراغ نداشتند تا 2 ساعت بعد می توانند آب بخورند و پس از آن تا 24 ساعت توصیه می شود مایعات و سوپ استفاده شود.
از روز بعد از عمل تا 2 هفته از رژیم غذایی معمولی و نرم توصیه می شود و نیز توصیه می شود در این مدت از مصرف غذای سفت مانند ته دیگ ، گردو و فندق پرهیز شود.
از آب میوه های تازه و طبیعی مانند آب آناناس ، آب آلوورا که سبب تسریع ترمیم زخم و تورم می شود استفاده کنند.
بعد از عمل جراحي بيني بیمار بهتر است به مدت 7 روز به صورت نیمه نشسته بخوابند و دو بالشت پشت سر داشته باشند این کار باعث می شود ورم بینی و ورم صورت کمتر شود ، در صورت تمایل فرد میتواند به پهلو بخوابد به شرطی که به بینی فشار وارد نشود یا با جایی تماس نداشته باشد.
برای جلوگیری از تورم اطراف چشم و خونمردگی در 48 ساعت بعد از عمل جراحی کمپرس سرد توصیه می شود و بعد از آن به مدت 48 ساعت از کمپرس گرم استفاده شود.
به دنبال جراحي بيني ، ما از تامپون استفاده می کنیم ، تامپون حدود دو روز بعد از عمل برداشته می شود و روی بینی از گچ یا آتل استفاده می شود که یک هفته بعد از عمل برداشته می شود.

مراقبت های تکمیلی بعد از جراحی بینی

از روز بعد از جراحي بيني فرد می تواند حمام کند به شرطی که آتل یا گچ بینی خیس نشود.
بعد از جراحي بيني در صورت بروز علائمی همچون تهوع ، استفراغ ، تنگی نفس ، تب یا خونریزی از بینی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
در صورت درد از قرص سرماخوردگی ساده یا قرص استامینوفن می توان استفاده کرد.
جراحی بینی
بعد از کشیدن تامپون تا چند هفته بهتر است چند بار در روز بینی با قطره مخصوص شستشوی بینی یا سرم شستشو، شستشو داده شود و تا دو یا سه ماه پس از برداشتن گچ بینی برای فرم دادن بهتر بینی از چسب بینی استفاده شود.بعد از جراحي يیني به مدت 6 هفته از عینک آفتابی یا طبی استفاده نشود.
فین کردن و تنفس عمیق تا دو هفته پس از عمل جراحي بيني توصیه نمی شود و پس از این مدت به صورت ملایم ایرادی ندارد.
بهتر است با دهان باز عطسه کنید.
ورزش های سبک را 3 الی 6 هفته بعد از عمل می توانید انجام دهید اما ورزش های سنگین را توصیه می شود 8 الی 12 هفته انجام ندهید.
از وارد شدن ضربه به بینی تا یک ماه بعد از عمل خودداری کنید.
به علت التهاب شدید که در مخاط مجاری هوایی بینی رخ می دهد به دنبال جراحی تا دو الی سه ماه تنفس به سختی انجام می شود.

به علت تورم شدید بینی ، شکل نهایی بینی پس از یک سال به دست می آید ، لذا با رعایت مراقبت های فوق الذکر می توانید به بهترین نتایج از جراحي بيني دست یابید.
جراحی بینی و بارداری

نکته ای که بیان آن حائز اهمیت بسزایی می باشد این است که جراحي بيني در دوران بارداری برای خانم ها ممنوع می باشد ، چراجراحی بینی که جراحی و اثرات داروهای بیهوشی می توانند بر روی جنین تاثیرات زیانباری بر جای بگذارند.

بنابراین پزشک متخصص قبل از انجام جراحي بيني ، تست های حاملگی برای خانم ها تجویز می نماید و چنانچه پاسخ آزمایش مثبت باشد هرگز فرد را تحت عمل جراحی قرار نخواهد داد.

بعلاوه بانوانی که به تازگی زایمان نموده اند و قصد انجام جراحي بيني دارند می بایست حداقل از دو ماه پس از زایمان اقدام به جراحي بيني نمایند و تا 12 ساعت پس از جراحی نیز از شیر دادن به نوزاد خود اجتناب نمایند.

همچنین توجه داشته باشید خانم هایی که متقاضی جراحي بيني هستند و تصمیم به بارداری بعد از جراحي بيني دارند حداقل باید یک ماه بعد از جراحي بيني اقدام به بارداری نمایند ، اما توصیه می شود بدین منظور به مدت یکسال صبر کنند.
تاثیر جراحی بینی بر شیردهی

عموما خانم هایی که نوزاد شیرخواره دارند و در این دوران اقدام به انجام عمل جراحي بيني می کنند از این موضوع که آیا بیهوشی بر روی کودک و مکانیسم شیردهی آن ها اثر سوئی خواهد داشت یا خیر دچار نگرانی می باشند.

از این رو باید خاطر نشان نمود که تاثیرات داروهای بیهوشی تا 12 ساعت در بدن باقی می ماند و پس از آن از بدن پاکسازی شده و اثری از آن به جای نخواهد ماند ، لذا این دسته از بانوان پس از گذشت 12 ساعت از جراحي بيني می توانند نسبت به شیردهی به نوزاد خود اقدام نمایند.

توجه داشته باشید در صورتی که مادر قبل از 12 ساعت به نوزاد خود شیر بدهد ، باید بداند که داروهای بیهوشی بر روی نوزاد اثر گذاشته و سبب خواب الودگی او می شوند و ممکن است عوارضی دیگر نیز برای او پدید آورند.
جراحی بینی در افراد سیگاری

مصرف دخانیات به دلیل ایجاد اختلال در فرآیند ترمیم بینی و تحت الشعاع قرار دادن تنیجه جراحی از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحي بيني ممنوع می باشد.

طی عمل جراحي بيني ، پوست بینی از روی اسکلت آن جدا می شود و باید پس از جراحي بيني و در طول دوران ترمیم ، مجددا به اسکلت بینی متصل گردد ، حال آنکه به دلایلی که در بالا قید شد در افراد سیگاری فرآیند ترمیم زخم ها به درستی انجام نمی پذیرد.

ضمنا توجه داشته باشید که مصرف سیگار و دخانیات به دلیل ایجاد اختلال در اکسیژن رسانی می تواند در حین عمل نیز بر روی روند بیهوشی بیمار تاثیر گذاشته و فرد را در معرض بیماری های تنفسی پس از عمل قرار دهد.