درمان آرتروز با ازن تراپی

درمان آرتروز با ازن تراپی : آرتروز زانو از بیماری هایی است که راهکارهای جایگزین جراحی از قبیل ازن تراپی وجود دارد. تزریق ازن علاوه بر خصوصیات ضد التهابی، سیستم بازسازی را نیز در داخل مفصل فعال کرده و باعث بهبودی سریع بیماران مبتلا به آرتروز زانو می گردد.

از دردهایی است که به سختی می توان آن را تحمل نمود زانو درد است به علاوه اینکه غالبا جلوی انجام کارهای روزمره فرد را خواهد گرفت و فرد را دچار کم تحرکی می گردد.

اغلب درد زانو اگر نادیده گرفته شود به کمر منتقل می گردد ما در این مقاله در مورد درمان آرتروز با ازن تراپی صحبت خواهیم نمود.
دلایل درد زانو

ضعف عضلات
ساییدگی های مفصلی
فشار ناشی از وزن
شکستگی ها
ضربات
مشکلات ناحیه کشکک
پوکی استخوان
تخریب غضروف ها
تخریب مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت
کشیدگی و آسیب لیگامان و تاندون ها

درمان آرتروز با ازن تراپی

درمان آرتروز با ازن تراپی چگونه انجام می شود ؟

از جمله درمان آرتروز زانو تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژل های اسید هیالورنیک و پی آر پی اشاره نمود. در این راستا و شاید بتوان از همه آنها موثرتر از تزریق داخل مفصلی اوزون نام برد که به آن ازن تراپی زانو هم گفته می شود.

آنچه در خصوص ازن تراپی زانو بسیار مهم بوده و آنرا از سایر درمان ها متمایز می گرداند، عوارض بسیار ناچیز و قیمت بسیار ارزان این نوع درمان نسبت به سایر راه کارهای درمانی آرتروز زانو می باشد.

غالبا برای درمان آرتروز مفاصل از داروهای ضد التهابی، تزریق در مفصل و در موارد حادتر از جراحی تعویض مفصل استفاده می گردد.

زمانی که بیماری تا آن حدی شدید نشده باشد که پیشنهاد جراحی زانو به بیمار داده شود، تزریق گاز ازن یا ازن درمانی می تواند خواص ضد التهابی، ضد درد و همچنین ترمیمی در درمان آرتروز زانو موثر واقع شود.

در برخی موارد ممکن است بسیاری از بیماران کاندید عمل جراحی را طریق ازن تراپی درمان نمود و نیازی به جراحی زانو پیدا نکنند.
فواید درمان آرتروز با ازن تراپی

ازن تراپی در مقایسه با سایر درمانهای غیر جراحی فواید بیشتری دارد.
ازن با توجه به خواص ترمیمی فوق العاده ای که دارد جزو درمانهای بشیار موفقت آمیز در درمان آرتروز زانو است.
ازن درمانی بدون عارضه است و اگر شخص هر روز نیز ازن تزریق کند هیچ عارضه ای ندارد بنابراین بدون عارضه بودن دومین فایده عمده این روش درمانی است.
هزینه ازن درمانی در مقایسه با سایر روشهای درمانی از جمله عمل جراحی بسیار پایین تر و به صرفه تر میباشد.

نشانه آرتروز زانو

آرتروز شروعی تدریجی و سیری پیشرونده دارد به این صورت که غضروف پوشاننده استخوان دچار نازک شدن و تخریب می شود و فضای مفصلی نیز کاهش می یابد ، اولین علامت آرتروز زانو درد در قسمت مفصل زانو می باشد. درد به وجد آمده با فعالیت بدنی بدتر می شود و با استراحت بهتر می شود.

فردی که دچار آرتروز زانو است هنگام بیدار شدن از خواب احساس می کند مفاصل او سفت شده اند و پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه این حالت از بین می رود.

زمانی که آرتروز پیشرفت می کند به مرور زمان دامنه حرکات زانو کم و کمتر شده و ممکن است مفصل خشک و بی حرکت شود. در برخی مواقع صدای شکستگی از مفصل زانو به گوش خواهد رسید .

درمان آرتروز با ازن تراپی

تشخیص آرتروز زانو

تشخیص آرتروز معمولا آسان است، البته گاهی این بیماری با بیماری روماتیسمی دیگر اشتباه می شود. پزشک متخصص طب فیزیکی با شنیدن شرح حال بیمار و معاینه و همچنین عکس ساده از زانو می تواند آرتروز را تشخیص داده و میزان آسیب وارده را تعیین کند .
تاثیر ازن تراپی در درمان آرتروز زانو

تزریق ازن تراپی با سرنگ ها یا نیدلهای ظریف و مخصوصی انجام می شود و قبل از تزریق محل درمان با بی حس کننده بی حس می شود و بعد از زدن آمپول بی حسی دردی را احساس نخواهید کرد به جز تزریق یک آمپول ساده که در ابتدای درمان انجام می شود .

با توجه به مکانیسم ازن که در مفصل تزریق می شود این گاز به ترمیم و بازسازی بافت مفصل باعث کاهش درد دائمی و درمان اختلال اسکلتی عضلانی خواهد شد .
آیا ازن تراپی به تنهایی درمان مناسبی و کافی است یا در کنار آن باید سایر درمان ها را به کار برد ؟

باید توجه داشت که فرد در کنار درمان ازن تراپی باید الگوی زندگی خود را اصلاح کند و با کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن به درمان بپردازند .

اگر متخصص طب فیزیکی صلاح بداند درمان های دیگر شامل فیزیوتراپی و ورزش و نرم شهای خانگی برای تقویت عضلات را به بیمار می آموزند .

پس از اولین جلسه درمانی و مورد بررسی قرار دادن تاثیر درمان در ناحیه مورد نظر می توان تعداد جلسات درمان را با توجه به شدت درگیری و ناتوانی ناحیه درمان تعیین نمود .
مزایای درمان آرتروز با ازن تراپی

این است که روشی ایمن و بدون عوارض احتمالی است در صورتی که توسط متخصص طب فیزیکی درمان صورت گیرد .

مفصل فرد بعد از تزریق ازن کمی بی حس است، اما برای انجام فعالیت های روزمره مشکلی ایجاد نمی کند. فرد بعد از تزریق ازن به دلیل تأثیر ضدالتهابی که دارد، احساس راحتی بیشتری نسبت به قبل از درمان خواهد داشت .

به مدت دو هفته در رژیم غذایی خود از روغن ماهی و مکمل های این ماده و استفاده از پروتئین را قرار دهید.

برای کاهش التهاب و درد در محل از مواد و دارو های طبیعی طبق دستور متخصص طب فیزیکی استفاده نمایید و از خوردن دارو هایی از قبیل ایبوپروفن و آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید .
می توان به جای عمل تعویض مفصل و جراحی ازن درمانی انجام داد ؟

در پاسخ باید گفت که درصد موفقیت بستگی به میزان آسیب دیدگی مفصل تحت درمان دارد، برخی افراد که دچار آسیب دیدگی نسبتاً شدید مفصل شده اند، با ازن تراپی درمان شده اند. روند درمان مفصل هایی که دچار آسیب دیدگی شدید هستند، طولانی تر خواهد بود.
هزینه ازن تراپی

قیمت ازن تراپی با توجه به محل تحت درمان و میزان جلسات درمان محاسبه خواهد شد.

پزشک متخصص طب فیزیکی با مورد بررسی قرار دادن میزان جواب دهی محل مورد نظر در اولین جلسه میزان جلسات درمان و هزینه ازن تراپی را تعیین می نماید.
آیا ازن تراپی درد دارد ؟

خیر زیرا همیشه قبل از تزریق ازن ، موضع درمان تحت بی حسی قرار می گیرد و فرآیند ازن تراپی نیز توسط سرنگهای ویژه و ظریفی انجام می شود که دردی برای بیمار ایجاد نخواهند کرد.
اثرات ازن تراپی دائمی است یا موقتی ؟

به طور کلی بر اساس مکانیسم ازن تراپی و خاصیت ترمیمی گاز ازن می توان اذعان داشت تغییراتی که به سبب گاز ازن در مفصل پدید می آیند در عین برخورداری از خواص درمانی ، دارای اثری دائمی می باشد.
آیا ازن تراپی عوارض دارد ؟

گاز ازن که با غلظت های خاص در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد هیچ گونه عارضه سوئی به دنبال ندارد.

همچنین علاوه بر این ازن تراپی ، تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) و وزارت بهداشت کشور را نیز از آن خود نموده است.
کاربرد ازن در مفصل زانو

ازن در مفصل زانو سه کار مهم انجام می دهد که عبارتند از :

تاثیر ضد التهابی

ازن به دلیل برخورداری از خاصیت ضد التهابی فوق العاده ای که دارد موجب برطرف شدن التهاب موجود در مفاصل می شود.

حال آنکه اهمیت مسئله ضد التهابی بودن ازن به این خاطر است که مفصل زانو در فرآیند بیماری آرتروز از مواد التهابی انباشته می گردد و نهایتا این التهاب منجر به تشدید روند بیماری می گردد.

افزایش رگ زایی در موضع درمان

گاز ازن در مفصل زانو از طریق افزایش اکسیژن رسانی موجب افزایش رگ زایی در محل درمان می گردد.

این عامل در نهایت روند ترمیم غضروف مفصل را سرعت می بخشد.

درمان آرتروز با ازن تراپی

رفع برخی مواد تخریب کننده از مفصل زانو

ازن ، برخی مواد تخریبی که در طول ابتلا به بیماری آرتروز در مفصل زانوی بیمار فعال شده اند را از بین برده و بدین ترتیب موجب توقف فرآیند بیماری می گردد.

بنابراین امروزه ازن تراپی یکی از درمان های تاثیرگذار در درمان بیماری آرتروز زانو محسوب می شود.
دوره نقاهت درمان آرتروز با ازن تراپی

از مهم ترین نکاتی که در درمان آرتروز با ازن تراپی می بایست به آن توجه نمود این است که نیازی به ریکاوری و بستری بیمار در بیمارستان پس از تزریق گاز ازن وجود ندارد ، لذا بیمار پس از تزریق قادر خواهد بود در همان روز به منزل باز گردد .
مراقبت های بعد از تزریق ازن

رعایت رژیم مناسب غذایی سرشار از پروتئین
استراحت به میزان کافی
خودداری از انجام تمرینات فیزیکی شدید ، چرا که این کار منجر به تاخیر کلاژن سازی و فرآیند ترمیم می گردد.
امکان استفاده از پدهای گرم و همچنین کمپرس یخ به مدت دو روز پس از تزریق جهت کاهش التهابات
همچنین به منظور کاهش درد و التهابات پس از تزریق ازن می توان از داروهای طبیعی به جز بروفن و آسپیرین استفاده نمود.
گاهی اوقات متخصصین طب فیزیکی جهت کاهش دردهای شدید داروهای نارکوتیک و شل کننده عضلات را برای بیماران خود تجویز می کنند.
بیماران می بایست حدودا به مدت دو هفته پس از تزریق از مصرف روغن ماهی و مکمل های آن اجتناب نمایند.