22 فوریه 2020
فوریه 22, 2020

درمان زگیل تناسلی

0 دیدگاه

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی : متاسفانه زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی بوده که می تواند هر قسمتی از ناحیه تناسلی و حتی واژن ، داخل واژن ، کشاله ران و دهانه رحم را درگیر کند. همچنین در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی نیز موجب تحت تاثیر قرار دادن دهان و گلوی فرد نیز خواهد شد. در واقع بیماری زگیل تناسلی از طریق ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV ایجاد می شود و ممکن است فرد مبتلا تا چند مدت متوجه آن نشود. ( متخصص زنان )

راه انتقال این ویروس از طریق تماس پوست با پوست و رابطه جنسی می باشد و با کوچکترین تماس منتقل خواهد شد. بررسی ها نشان داده که HPV مقاومت بالایی داشته و حتی تا سه روز می تواند خارج از بدن زندگی کند. به همین جهت امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق توالت فرنگی ، مراکز اپیلاسیون ، سونا و غیره وجود دارد.

روش های تشخیص زگیل تناسلی
معاینات بالینی
تست پاپ اسمیر
کولپوسکوپی و بیوپسی

درمان زگیل تناسلی عبارتند از :

در مواردی که این زگیل ها همراه با درد و ناراحتی نباشند نیازی به درمان نیست اما چنانچه پس از معاینه پزشک متوجه پرخطر بودن آن شود حتما باید نسبت به درمان آن اقدام فرمایید. اما برای درمان زگیل تناسلی موارد مختلفی وجود دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

تجویز دارو

پماد و کرم هایی هستند که به منظور رفع این بیماری تجویز می شوند و بیمار باید طبق دستور آن ها را به روی موضع بمالد.

جراحی

زمانی که دارو درمانی جواب ندهد یا زگیل ها بزرگ باشند ، همچنین اگر به هنگام زایمان طبیعی احتمال تماس جنین با زگیل ها وجود داشته باشد ، جراحی صورت می گیرد. اما جراحی می تواند از روش های مختلفی انجام شود :

برش زگیل : در این روش ناحیه مورد نظر تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و زگیل ها با استفاده از ابزار به خصوص برش داده می شوند.
الکترو کاتری : در این روش با استفاده از برق زگیل ها سوزانده می شوند.
کرایوتراپی : طی این روش با استفاده از نیتروژن مایع ، زگیل ها منجمد می شوند. این روش را سرما درمانی یا فریز کردن نیز می نامند.
لیزر درمانی : زمانی که زگیل ها گسترش پیدا کرده باشند و درمان آن ها به سختی صورت گیرد ، به منظور درمان از لیزر مونالیزا استفاده می شود. این روش بسیار بی خطر بوده و عوارضی برای بیمار در پی نخواهد داشت .