06 سپتامبر 2020
سپتامبر 6, 2020

عمل بینی

0 دیدگاه

عمل بینی

عمل بینی در جامعه امروزی بسیار فراگیر شده است و بسیاری از افراد به منظور رفع مشکلات داخلی و ظاهری بینی خود اقدام به عمل بيني می کنند. عمل بيني چنانچه درمانی باشد با هدف رفع مشکلات داخلی بینی مثل پولیپ ، انحراف و غیره انجام می گردد که به آن سپتوپلاستی نیز می گویند اما اگر برای رفع ایرادات ظاهری بینی مثل بزرگ بودن آن، وجود قوز بر روی پل بینی، کج بودن ظاهری بینی و از این قبیل اصلاحات باشد به عنوان عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی انجام می گیرد.

عمل رینوپلاستی از پرطرفدارترین و رایج ترین عمل های زیبایی است.

همانطور که می دانید بینی یکی از اندام های مهم در دستگاه تنفسی انسان می باشد بنابراین افرادی که درخواست انجام عمل زیبایی بینی خود را دارند باید این نکته را نیز درنظر داشته باشند که علاوه بر رسیدن به یک بینی زیبا و متناسب، عملکرد بینی آن ها دچار اختلال نشده و سلامت کانال تنفسی حفظ گردد و این امر تنها با انتخاب بهترین جراح بینی میسر می گردد.

تفاوت بینی گوشتی با بینی استخوانی
مسلما تا کنون عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی به گوشتان خورده است و ممکن است این سوال برایتان به وجود آمده باشد که چه تفاوتی بین این دو اصطلاح وجود دارد. برای درک آن باید بدانید ویژگی هر یک از بینی های استخوانی و گوشتی در چیست؟

بینی گوشتی به بینی اطلاق می گردد که دارای پوستی ضخیم و استخوان و غضروف ضعیف است و در مقابل بینی استخوانی شامل پوستی نازک با استخوان قوی و محکم می باشد.

عمل بینیتفاوت عمل بینی تقویتی و عمل بینی سنتی
همیشه این موضوع که عمل بینی استخوانی نسبت به عمل بینی گوشتی به مراتب ساده تر بوده و از حساسیت کمتری برخوردار می باشد وجود داشته و علت آن هم تفاوت آن ها در اسکلت بینی های گوشتی و استخوانی بوده است. اما با پیشرفت علم پزشکی و به وجود آمدن تکنیک های نوین در این زمینه مسیر عمل های زیبایی بینی رو به رشد قرار گرفته و امروزه تکنیک ” رینوپلاستی تقویتی ” تحول بزرگی را در عمل بيني به وجود آورده است و درحال حذف ” رینوپلاستی سنتی ” می باشد.

در گذشته عمل بيني تنها به سبک کاهش بافت بینی انجام می گرفت و بیمارانی که بینی آن ها گوشتی بود و غضروف و اسکلت ظریفی داشت اغلب دچار مشکلات تنفسی می شدند. اما با روی کار آمدن رینوپلاستی تقویتی این مشکلات برطرف شده و جراحان بینی می توانند به کمک این تکنیک بافت هایی را که نیاز به تقویت دارند نیز دستخوش تغییر کرده و بدون آسیب به سیستم تنفسی فرد به یک نتیجه عالی و موفق دست یابند.

انواع روش های عمل بینی

عمل رینوپلاستی به دو روش عمل بینی باز و عمل بینی بسته صورت می پذیرد. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی می باشد. در زیر به نحوه انجام رینوپلاستی باز و بسته و تفاوت میان آن ها و همچنین به مزایا و معایب آن ها اشاره می کنیم:

عمل بینی به روش بسته
در رینوپلاستی بسته همه برش ها در داخل بینی اتفاق می افتد و بر روی پوست بینی هیچ برشی ایجاد نمی شود. جراح پلاستیک پس از برش قسمت های داخلی به کمک ابزار های مخصوص، پوست بینی را از روی اسکلت آن بلند کرده و بین آن ها فاصله ایجاد می کند تا بتواند از طریق سوراخ بینی تیغ جراحی را به سمت محل مورد نظر هدایت کرده و تغییرات لازم را اعمال نماید.

عمل بینی به روش باز
در این روش علاوه بر برش های داخلی برشی بر روی پایه میانی بینی انجام می گیرد و پوست بینی به طور کامل از روی بافت آن جدا می گردد و به این ترتیب جراح بینی می تواند کار خود را انجام دهد.

عمل بینیتفاوت عمل بینی بسته و باز
تنها تفاوت بین عمل رینوپلاستی بسته و باز ایجاد برش بر روی کلوملا ( پایه میانی بینی ) می باشد. برش بر روی این قسمت به جراح پلاستیک بینی کمک می کند دید گسترده تری بر روی تمامی اجزای بینی داشته و با تسلط کامل تغییرات را اعمال نماید.

رینوپلاستی بسته تنها در مواردی که بیمار نیاز به تغییرات جزئی و بسیار کم بر روی تیغه بینی دارد انجام می شود. همچنین چون دسترسی در عمل بيني به روش بسته محدود است بنابراین بینی هایی که نیاز به اصلاح در قسمت نوک آن ها وجود دارد باید تحت عمل بيني باز قرار بگیرند.

تشخیص این موضوع که کدام یک از روش های عمل بيني بسته یا باز برای بیمار مناسب تر است باید طبق نظر جراح پلاستیک صورت پذیرد.

مزایا و معایب عمل بینی باز و بسته

مزیت رینوپلاستی بسته در این است که به جهت عدم ایجاد برش بر روی پوست روند بهبودی بیمار سریعتر بوده و از معایب آن نیز باید به محدودیت دید جراح بینی در حین عمل رینوپلاستی و در پی آن بالا رفتن ریسک بروز خطاهای پزشکی اشاره نمود.

در مقابل، وسعت دید در عمل رینوپلاستی باز موجب افزایش دقت و تسلط جراح بینی می باشد که این مزیت موجب اولویت عمل بيني به روش باز در بین جراحان بینی شده است.

عمل بینی با لیزر
اغلب مردم علاوه بر این که میل به زیباتر شدن دارند، می خواهند عمل های زیبایی آن ها به روش های غیر تهاجمی یا کم تهاجمی انجام شود از این رو عمل بيني با لیزر از جستجوهای زیاد در گوگل می باشد. اما باید بدانید با توجه به اینکه لیزر نمی تواند تغییرات اساسی در بافت و اسکلت بینی ایجاد کند بنابراین به هیچ وجه روش مناسب و موفقی به جهت انجام رینوپلاستی نمی باشد.

عوارض عمل بینی
رینوپلاستی چنانچه توسط یک جراح پلاستیک بینی ماهر و مجرب صورت پذیرد نه تنها عوارضی ندارد بلکه می تواند نتایج رضایت بخش و مطلوبی را برای بیمار داشته باشد. ورم و کبودی دور چشم نیز یک امر طبیعی بعد از عمل بيني بوده و به صورت موقتی می باشد که با رعایت مراقبت های بعد از عمل بيني کاملا برطرف می گردد.

عمل بینیمراقبت های بعد از عمل بینی
پس از عمل بینی غالباً بیماران با عوارضی همچون درد ، تورم و کبودی مواجه می شوند. حتی در برخی موارد ممکن دچار گلودرد نیز شوند. اما این عوارض طبیعی بوده و به دلیل آسیب دیدن و ایجاد تغییر در بافت بینی پدید آمده اند. لازم به ذکر است شدت این عوارض در همه افراد یکسان نیست و می تواند در هر فرد متفاوت باشد.

اما با انجام یک سری اقدامات مراقبتی می توانید این عوارض را کنترل کرده و به کاهش زود تر آن ها کمک کنید.

به منظور رفع گلودرد خود در روز های ابتدایی مایعات گرم بنوشید.
تا دو هفته بدون مشورت با پزشک خود از داروی شیمیایی یا گیاهی استفاده نکنید. در این مدت مصرف دارو های منعقد کننده خون نیز ممنوع می باشد. چراکه این دارو ها غلظت خون را کاهش داده و می توانند ریسک خونریزی را افزایش دهند.
به مدت 14 روز استعمال دخانیات و استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل نیز ممنوع می باشد.
حداقل تا 48 ساعت به منظور کنترل تورم صورت خود حتما از کمپرس یخ استفاده کنید.
روز اولی که مرخص می شوید بیشتر از مایعات و غذاهای سبک میل کنید. از روز بعد خوردن غذا های نرم و میکس شده همچون فرنی و سوپ بلامانع است. معمولاً پس از یک هفته خوردن غذای سفره مانعی ندارد اما از گاز زدن خوراکی های سفت خودداری نمایید.
بهتر است مصرف سدیم و ادویه های تند را به حداقل برسانید. این مواد می تواند موجب افزایش تورم بینی شوند.
تا مدتی اصلا فست فود میل نکنید.
از انجام کار های سنگین روزمره یا ورزشی مثلا کار هایی همچون بلند کردن وزنه که باعث بیشتر شدن ضربان قلب شما می شوند خودداری نمایید.
خم کردن سر ، خنده بیش از حد و فریاد زدن ممنوع می باشد.
طاقباز بخوابید و حداقل تا یک ماه از چند بالش کمک بگیرید تا سر بالا تر از حد معمول قرار داشته باشد. این کار تاثیر بسیاری در کاهش تورم بینی خواهد داشت.
استفاده از آب کرفس و آب آناناس در یک هفته اول ، تاثیر شگرفی در بهبود زخم و کاهش تورم دارد.