19 سپتامبر 2020
سپتامبر 19, 2020

لیپوماتیک

0 دیدگاه

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی دیگر از عمل های پیکرتراشی است که به از بین بردن چربی های اضافی موجود در شکم و پهلو کمک می کند. در این روش پس از مکش چربی های اضافی ، پوست اضافه و شل باقی مانده نیز برداشته می شود.

در واقع هدف جراحی لیپوماتیک ، خارج کردن چربی اضافی زیر پوست و لاغر کردن اندام های بدن است. این جراحی به اعضای مختلف بدن همچون ران ، دست ، شکم ، پهلو ، پشت ، باسن ، سینه ، گردن و حتی صورت انجام می شود. معمولا پس از کشیدن چربی ، تا حدودی افتادگی و شلی پوست دیده می شود که می توان با انجام لیفت نسبت به رفع این عارضه اقدام نمود.

لازم به ذکر است چربی خارج شده از این طریق ، قابل استفاده برای سایر قسمت های صورت یا بدن است. چرا که چربی های اضافه به صورت محلول استخراج می شوند و به منظور خالص شدن در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرند.

لیپوماتیک

به طور کلی می توان گفت که انجام لیپوماتیک برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند و با ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی قادر به از بین بردن چربی های اضافه خود نیستند بهترین گزینه است.

نحوه انجام عمل لیپوماتیک
این جراحی را می توان با بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام داد که انتخاب آن به تشخیص پزشک بستگی دارد. برای شروع عمل لیپوماتیک برش های بسیار کوچکی که حدود 3 الی 5 میلی متر هستند در قسمت های مورد نظر ایجاد می شوند. معمولا این برش ها در اطراف ناف ، پهلو و حتی پشت ایجاد می شوند.

از طریق همین برش ها ، کانولا که لوله ای مخصوص است وارد بدن شده و با استفاده از آن چربی های اضافه از بدن استخراج می شوند. با وارد شدن کانولا به داخل بدن حرکات چرخشی و دورانی ، جلو عقب و بالا پایین ، مسیر مارپیچی در بافت چربی ایجاد می کند و این حرکات و چرخش ها بافت های متراکم چربی را تبدیل به ذرات بسیار ریز می کنند. در سر و نوک کانولا سوراخ هایی وجود دارند که چربی را مکش می کنند. سپس پمپ های بسیار قوی دستگاه لیپوماتیک ، چربی خورد شده را بیرون کشیده و درون مخازن به خصوصی اسپری می کند.

همانطور که گفته شد این چربی ها قابل استفاده برای سایر قسمت های صورت و بدن بوده و از آنجایی که برگرفته از بدن خود فرد هستند ، نتیجه کار رضایتبخش شده و هیچ عوارض ناخوشایندی نخواهد داشت.

لیپوماتیک

مزایای لیپوماتیک
در این روش احتمال آمبولی بیمار بسیار اندک است. در واقع در سایر روش های جراحی ریسک آمبولی بسیار زیاد است اما این احتمال در لیپوماتیک تقریبا به صفر رسیده است.
با انجام این کار چربی زیر پوست کاملا یکنواخت می شود و احتمال بروز سلولیت و ناهمواری در زیر پوست وجود ندارد.
از آنجایی که برش ها و سوراخ های ایجاد شده بسیار کوچک هستند ، احتمال بروز عوارضی همچون عفونت وجود ندارد.
دوران نقاهت این روش نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر است و بیمار پس از چند ساعت می تواند مرخص شود. در واقع پس از این جراحی نیازی به بستری شدن فرد نیست.
پس از عمل بیمار درد ، تورم و کبودی کمتری احساس خواهد کرد.
آمادگی قبل از عمل ليپوماتيک
پیش از انجام جراحی باید بیمار از لحاظ داشتن سابقه بیماری هایی همچون دیابت کنترل نشده ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی – عروقی ، سکته قلبی یا مغزی ، جراحی های قبلی خصوصا در شکم و پهلو و سایر بیماری های مزمن همچون سرطان ، لوپوس و غیره مورد بررسی قرار گیرد.
انجام آزمایشات خون الزامیست.
لیپوماتیک

اقدامات قبل از عمل ليپوماتيک
از 12 ساعت پیش از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمایید.
از یک هفته قبل از جراحی مصرف دارو هایی همچون آسپرین که رقیق کننده خون هستند ممنوع می باشد.
از دو هفته قبل از لیپوماتیک استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل ممنوع است.
در 24 ساعت قبل از عمل از مصرف ویتامین E خودداری نمایید.
پیش از جراحی حتما استحمام کنید تا بدن کاملا تمیز باشد.