مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که برای کسب نتیجه بهتر از عمل جراحی بینی و همچنین آسان نمودن دوران نقاهت پس از آن ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی گرفته و به آن ها عمل نمایید. ( فوق تخصص پلاستیک )

مراقبت های بعد از جراحی بینی
در ادامه شما را با این نکات و اقدامات مهم آشنا خواهیم کرد:

از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی می توان به نوع تغذیه بعد از عمل بینی اشاره نمود. شخصی که جراحی بینی انجام داده است باید بداند خوردن نمک میزان ورم های صورت را بیشتر می کند بنابراین باید تا حد امکان مصرف ید را کاهش دهید.
از طرفی تا 4 روز اول میل نمودن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند جایز نمی باشد. پیشنهاد می گردد در این مدت فقط از غذاهای نرم و آبکی مثل سوپ ، فرنی ، آبمیوه و غیره استفاده کنید.
از خوردن غذاهای داغ نیز باید پرهیز نمایید.
استفاده از نی برای نوشیدن مایعات توصیه نمی گردد زیرا مکیدن به بینی فشار می آورد.
تورم و کبودی اطراف چشم از عوارض شایع پس از عمل جراحی بینی می باشد. شما می توانید به منظور تسریع نمودن روند بهبودی آن ها از کمپرس یخ کمک گرفته و در 72 ساعت اول هر 20 دقیقه یکبار ، به مدت 10 دقیقه با قرار دادن یخ بر روی ورم ها از شدت آن بکاهید.
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی باید به گونه ای باشد که سر بیمار بالاتر از سطح بدن او قرار گیرد. از این رو می توانید به هنگام خواب از دو یا چند بالش برای زیر سر خود استفاده کنید.
شستشوی بینی بعد از عمل بسیار حائز اهمیت بوده و با انجام شستشوی صحیح می توانید در روند تنفس آسان تر و بهبودی بخیه ها موثر باشید.

از نکات مهم دیگر که در دسته مراقبت های بعد از جراحی بینی قرار می گیرد باید به موارد زیر اشاره نمود:

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی
خندیدن بعد از عمل بینی
عطسه کردن بعد از عمل بینی

در ادامه هر یک از موارد فوق را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.
خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن از امور طبیعی و غیر ارادی بدن انسان می باشد که در هنگام بروز پس از عمل بینی تنها باید مراقب باشید دهان خود را نه در حالت خیلی باز و نه خیلی بسته نگاه ندارید تا به بینی فشاری وارد نشود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی
خندیدن بعد از عمل بینی

از آنجایی که به هنگام خنده پره های بینی به اطراف کشیده شده و نوک بینی به سمت پایین می آید ، بهتر است سعی کنید تا زمان بهبودی از خندیدن های شدید پرهیز نمایید.
عطسه کردن بعد از عمل بینی

عطسه کردن هم مانند خمیازه امری غیر ارادی است که به هنگام وقوع باید هوایی که با شدت خارج می گردد از طریق دهان تخلیه شده و از کانال بینی رخ ندهد تا سبب بروز پارگی و خونریزی زخم ها نشود.