مراقبت های بعد از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی در نتیجه جراحی بینی تاثیر بسزایی دارد با در نظر داشتن اهمیت ویژه ی مراقبت های بعد از جراحی بینی پرسش هایی را در ادامه مطرح و به آن ها پاسخ خواهیم داد. ( جراحی بینی در اصفهان )

تغذیه بعد از عمل بینی
بیمار باید ۶ تا ۸ ساعت قبل از عمل بینی چیزی نخورد، زیرا داروی بیهوشی منجر به کند شدن حرکت روده و معده خواهد شد و ناشتا نبودن فرد را دچار تهوع و استفراغ خواهد کرد. در حدود ۶ ساعت پس از جراحی ، اول مقداری آب بنوشد. در صورتی که دچار مشکلی نشد و توانست مایعات را مصرف کند، مرخص می شود.
روز دوم میتواند ازغذاهای نرم را شروع کند.
پس از آن و در سومین روز مصرف مواد غذایی که نیازی به زیاد جویدن ندارد، بلامانع می باشد.
شستشوی بینی بعد از عمل زیبایی بینی
به علت خونریزی های پس ازجراحی بینی سوراخ های بینی با لخته های خون پر می شوند و راه تنفسی کمی دچار انسداد می شود، لذا شستشوی بینی بعد ازعمل بینی مهم است.
برخی از متخصصین جراح بینی توصیه می کنند تا در سه هفته اول بعد از عمل بینی تنها از قطره شستشو استفاده شود و در هفته چهارم بینی با سرم شستشو داده شود.

ورم بعد ازعمل بینی
وقتی بدن در نتیجه جراحی یا آسیبی دچار زخم شود روند بهبودی آن سه مرحله دارد، ورم بینی نیز دارای سه مرحله التیام است:

مرحله اول التهاب، یک تا هفت روز طول میکشد که در این مرحله درد داشتن در نواحی بینی ، گرم یا قرمز شدن بینی طبیعی است.
مرحله دوم تکثیر،۱ الی ۶ هفته مرحله بهبود کاهش ورم بعد ازعمل بینی
مرحله سوم ترمیم، شش ماه تا یک سال پس از عمل بینی زخم های قرمز به زخم های سفید کوچک تغییر شکل میدهند و بافت های سخت حاصل از عمل جراحی به بافتی نرم و انعطاف پذیر تبدیل میشوند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی
یکی از مشکلات بیماران به پهلو نخوابیدن است و توصیه میشود ۷ تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی بینی بیماران از چرخش به راست یا چپ خودداری کنند و طاق باز بخوابند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی
در هفته های اول خمیازه کشیدن را کنترل کنید زیرا منجربه حرکت ماهیچه های صورت می شود و این امر می تواند نتیجه رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار دهد .

بنابراین هنگام خمیازه کشیدن دهان را بیش از اندازه باز نکنید و سعی کنید خمیازه را کنترل کنید .

شستشوی بینی بعد از عمل
خونریزی های کمی که بینی پس از رینوپلاستی دارد منجربه پرشدن بینی یا در اصطلاح کیپ شدن بینی می شود به همین دلیل نیاز به شستشوی بینی است .

هفته اول از قطره چکان یا اسپری بینی برای شستشوی بینی استفاده کنید .

در هفته های بعدی از محلول شستشوی بینی استفاده کنید و از سرنگ برای شستشوی بینی با محلول استفاده کنید .

به طور معمول اکثریت پزشکان توصیه می کنند حداقل ۳ ماه از محلول شستشوی بینی استفاده شود .

رابطه زناشویی بعد از عمل بینی
رابطه زناشویی فشار خون را افزایش می دهد و این امر می تواند منجربه تورم بینی یا پارگی عروق خونی ریز مخاط در حال ترمیم بینی شود ، به همین دلیل در هفته اول از رابطه جنسی پرهیز کنید .

به طور معمول اکثریت پزشکان تا ۳ هفته اولیه ، روابط جنسی را ممنوع می دانند تا زخم های داخل بینی به اندازه کافی ترمیم شوند .

تا چند وقت بعد از عمل بینی باید چسب زد؟
در دو هفته اول از چسب بینی با هدف فرم دهی به بینی استفاده نموده و از هفته سوم بیشتر هدف از چسب زدن بینی کاهش ورم بینی می باشد.

بعد از جراحی بینی از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد، خودداری نماید.