09 مارس 2020
مارس 9, 2020

ژنیکوماستی

0 دیدگاه

ژنیکوماستی

بزرگی سینه مردان که اصطلاحا ژنیکوماستی نیز نامیده می شود ، در حقیقت اختلالی است که بنا به دلایل مختلفی بسیاری از آقایان با آن درگیر هستند. این اتفاق نه تنها سبب کاهش اعتماد به نفس این افراد می گردد ، بلکه در برخی موارد توام با درد بوده و فرد را دچار ناراحتی خواهد کرد. ( فوق تخصص جراحی پلاستیک )

با توجه به این که بزرگی سینه در مردان اختلالی ناخوشایند تلقی می گردد و سبب بدفرمی اندام می شود ، شاهد آن هستیم که آقایانی که با این عارضه مواجه می باشند ، همواره به دنبال راهی جهت رهایی از مشکل هستند.
جراحی ژنیکوماستی

در راستای درمان بزرگی سینه آقایان ، جراحی سینه یا ژینکوماستی انجام می گیرد که منجر به داشتن سینه هایی صاف با ظاهری متناسب برای آقایان خواهد شد. مشکل بزرگی سینه در آقایان در سنین متفاوت و به دلایل مختلفی ایجاد می شود.

شایع ترین علت بزرگی سینه در مردان به دلیل رشد بیش از حد سینه در دوران بلوغ می باشد.

از دیگر علل رشد غیرمعمول سینه در آقایان ؛ ژنتیک ، تغییرات هورمونی استروژن ، برخی بیماری ها ، استعمال داروهای خاص از قبیل استروئیدهای آنابولیک و اضافه وزن می باشد.

عمل ژینکوماستی ، به آقایانی که از بزرگ بودن سینه های خود رنج می برند و درصدد کاهش سایز آن می باشند توصیه می شود.

ژنیکوماستی
زمان مناسب انجام جراحی ژینکوماستی

هدف از انجام این عمل اصلاح بدفرمی ، ایجاد وضعیت طبیعی و بهبود ظاهر سینه در مردان می باشد.

آقایانی که از سلامتی کامل برخوردار هستند و بزرگی سینه در آن ها به دلیل عوارض مصارف دارویی نمی باشد بهترین گزینه برای انجام این عمل می باشند. لذا آقایان قبل از انجام این عمل می بایست به ثبات وزنی رسیده و رشد سینه شان متوقف شده باشد.
اقدامات قبل از جراحی ژینکوماستی

مهمترین گام در انجام این عمل ، انتخاب جراح زبده می باشد که قاعدتا در نیل به نتیجه مطلوب و رضایتمندی بیمار بسیار موثر خواهد بود.

جراح متخصص ، قبل از عمل دیدگاهی جامع از نتیجه جراحی را برای بیمار بازگو می نماید و بیمار میزان انتظار خود را عنوان نموده و نهایتا جراح بهترین روش را برای عمل ژینکوماستی برمی گزیند.

بیمار در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی بوده و یا اینکه داروهای خاصی مصرف می کند می بایست جراح را آگاه سازد.

بیمار می بایست به مدت 2 هفته قبل از انجام جراحی ، از مصرف برخی از داروها از قبیل بروفن و آسپرین که منجر به ایجاد اختلال در انعقاد خون می شوند؛ اجتناب نماید.

بیمار باید به مدت 2 هفته قبل از جراحی ژینکوماستی ، از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی حداقل خودداری نماید.

ضروری است که بیمارآزمایشات تجویز شده توسط جراح ، قبل از انجام عمل را انجام داده و در روز جراحی همراه داشته باشد.
اهمیت مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

همانطور که گفتیم جراحی ژنیکوماستی با هدف کوچک کردن بزرگی سینه در آقایان انجام می شود. حال آن که برای رسیدن به نتیجه قابل قبول از جراحی ژنیکوماستی باید مانند هر عمل جراحی دیگری در رعایت مراقبت های پس از جراحی دقت لازم را مبذول داشت.

مقصود از جراحی ژنیکوماستی ، درمان بیماری می باشد که باید توسط پزشکی که در درمان آن دارای تخصص و تجربه می باشد ، انجام گیرد.

ژنیکوماستی
پس از جراحی ژنیکوماستی

در صورتی که بعد از انجام جراحی ژنیکوماستی با علائمی اعم از درد در ناحیه قفسه سینه ، تنگی نفس ، ضربان غیرعادی قلب و علائم دیگری از این دست ، مواجه شدید باید هر چه سریع تر پزشک خود را مطلع سازید ؛ چرا که بروز هر یک از این نشانه ها ممکن است نیاز به درمان های تکمیلی و بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.
نتیجه جراحی ژنیکوماستی

لازم به ذکر است که علم پزشکی و جراحی هرگز علمی قطعی نمی باشد ، البته نتایج عمل ژنیکوماستی عموما مورد رضایت بیمار و جراح می باشند اما این تضمین در همه موارد وجود ندارد.

بنابراین در برخی موارد کسب نتایج بهینه تنها با انجام یک عمل جراحی امکان پذیر نیست و به دلایل مختلفی که در ذیل به آن ها اشاره خواهیم کرد ممکن است نیاز به جراحی مجدد ضرورت یابد که این دلایل عبارتند از :

کوچک تر کردن سایز سینه ها
تغییر موقعیت سینه ها
درمان عوارض جراحی قبلی

توصیه هایی درباره عمل ژنیکوماستی

در پایان در ارتباط با مراقبت های پس از عمل ژنیکوماستی ، باید اشاره نماییم که تبعیت از دستورالعمل هایی که پزشک متخصص تجویز و توصیه می نماید زمینه ساز کسب موفقیت از این جراحی می باشد.

لذا افرادی که عمل ژنیکوماستی را انجام داده اند باید از فشار آوردن به برش های جراحی ، ایجاد ساییدگی در موضع درمان و انجام حرکت های شدید در دوران نقاهت بپرهیزند.